Kedvezményezett neve: ANFINEO 2020 Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság

Projekt címe: Segítő szék fejlesztése

Szerződött támogatás összege: 49 994 200 Ft

Támogatás mértéke: 65,94%

Projekt befejezési dátuma: 2022.03.27.

Projektazonosító: VEKOP-2.1.7-15-2016-00191

Projekt tartalmának rövid bemutatása

A projekt céljaként az alábbiakat fogalmaztuk meg: az idős, fizikailag hátrányos vagy sokat ülő emberek részére kínált speciális megoldásokat kínáló bútor kialakítása, amely a felépítése, illetve elemek mozgatásával képes a körükben jelentkező speciális elhelyezési, illetve integrációs igények kielégítésére. Az ülőbútor elsődleges célcsoportja az egyre nagyobb számban velünk élő idősebbek köre, illetve a fizikai jellegű okok miatt megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató szervezetek, ahol a munkatársak napi 6-8 órát kénytelenek ülő testhelyzetben, rendszerint számítógép előtt tölteni. Különleges funkciói révén az eszköz egy további célcsoport, a tartósan ágyhoz kötött személyeket ápoló intézmények számára is hasznos lehet, mivel az ilyen páciensek, hozzátartozók gondozása nagy odafigyelést, speciális eszközöket és technikákat kíván. Felmérésünk szerint a hagyományos ülő- és fekvőeszközök mindegyikénél azonosítható valamilyen biomechanikai vagy ergonómiai probléma, amely nem, vagy csak korlátozottan teszi alkalmassá őket arra, hogy mozgásukban korlátozottak tartósan használhassák őket, mivel nem is ilyen célokra készültek. A bútor elsődleges célcsoportja a betegség, fizikai állapot miatt tartósan ágyhoz kötött emberek köre, ahol a hagyományos ágyjellegű megoldások esetén a tartós mozdulatlanság hátrányosan befolyásolja az egyébként is gyenge keringést, ami számos betegség, illetve a test nyomáspontjain felfekvéses fekély kialakulását eredményezheti.

Az immobilizációs szindróma mint betegség mellett jelentős pszichés nehezítő tényező ebben a körben, hogy az ágyban hanyatt fekve kevés tevékenység végezhető tartósan kényelmetlen, tehát megerőltető fej- és kartartás nélkül. Az ágyhoz kötöttséggel járó korlátozott aktivitás tehát nemcsak a testet érinti, hanem az emberek mentális állapotát is. Ezzel szemben az ülő testhelyzet esetén lényegesen kedvezőbbek mind a biológiai, mind a pszichikai tényezők. Tehát kiindulási pontunk az, hogy az immobil emberek esetében a felültetés jelentős pozitív hatással mind a biológiai-, mind a mentális jólétükre, illetve aktivitásukra.

A társadalom, illetve maguk az érintettek részéről is egyre nagyobb az igény a megváltozott munkaképességű emberekkel integrációjára, ennek révén ők is az állapotuknak megfelelő értékteremtő tevékenységet végezhetnek és szociális aktivitásuk a javul. Ehhez használni kívánjuk az ergonómia keretén belül kidolgozott ajánlásokat, mivel felméréseink szerint célzottan a mozgásukban korlátozottak számára készített, korszerű megoldásokat is tartalmazó, többfunkciós elhelyezési megoldás nincs a piacon. Jellegét tekintve a kifejlesztendő eszköz dönthetősége ötvözi a szék és az ágy jellemzőit: prototípus mechanikai rendszerét érintően az alapvető eltérés a háttámla szokásos (15-20 fokos) mértéket meghaladó dönthetősége és egy állítható lábrész, amivel az eszközön egy un emelt fekvő testhelyzet is felvehető.

A szakmai program célja egyrészt egy olyan moduláris bútor kialakítása, mely funkcionálisan alkalmas különböző kiterjedtségű paralízisben érintettek ültetésére, fektetésére, illetve az itt ülők feladatvégzésének támogatására. Az eszköz az anatómiai szempontoknak megfelelő méretű és elhelyezésű szegmensekből felépülő, osztott felülettel rendelkezik (lábtámasz, az ülőfelület és a háttámla). A rendszer központi eleme aktív kezelőfelületként működő, rögzített helyzetű ülőfelület, melyhez csatlakozik a változtatható dőlésszögű háttámla és a lábtámasz. A használati módnak megfelelő testhelyzetet biztosító vázszerkezet mellett a prototípus kezelni kívánja az érintett kört különösen veszélyeztető felfekvés problémáját. A páciens mozdulatlansága miatt az alátámasztási felület elektromechanikus kialakított hullámmozgásai fogják biztosítani a nyomáspontok változását és a nyomott testtájak masszírozását.

A jelen projektben kifejlesztendő prototípus jellemző formája szék, az ehhez kötődő ülő testhelyzet (az ággyal és a fekvéssel szemben) alkalmas arra, hogy a felhasználó különböző munkával- vagy szórakozással kapcsolatos tevékenységeket végezzen.  Ezen kivitel aktivitás-jellegét erősíti, hogy készülnek hozzá munkafelületként szolgáló moduláris kiegészítők is, amivel egyrészt jobban érvényesíthetők az ergonómiai követelmények, másrészt az eszköz a hagyományos kialakítású és méretezésű asztaloktól függetlenül is használható.  A háromosztatú hordszerkezeteken túl lényeges innovációs tartalom egy olyan szegmentált aktív kezelőfelület, amely egy szoftver által vezérelt mintázatú és amplitúdójú mozgásokat végző alsó elektromechanikus rendszeren keresztül egy harmonikusan mozgó felületet eredményez. A felület mozgatása a középtengelyre merőleges rácsok mozgatásával történik, minden rácsot három motor mozgat. Minden rácshoz tartozik egy vezérlő elektronika, amely az adott rács három motorjának vezérlését végzi. A rácspontok magasságának vezérlését egy központi elektronika végzi, a mobiltelefonos alkalmazástól kapott utasításoknak megfelelően.  A folyamatosan változó felületű matrac lehetővé teszi, hogy a páciens nyomott pontjaira változó nyomás helyeződjön.  A nyomáspontok változása megakadályozza a felfekvés kialakulását.